محیط-زیست_بازیافت

نمایشگاه بازیافت در اروپا و حضور طاها صنعت در این رویداد

گزارش :

زمین مدت‌هاست که دیگر جای قشنگی برای زندگی کردن نیست! درواقع از هزاران سال پیش همزمان با گذاشتن پای انسان به گوشه و کنار هر سرزمینی آنچه در آخر حاصل شد، یک زندگی صنعتی و ماشینی مبتنی بر نابودی اکوسیستم‌های حیاتی بوده است.

هرچقدر هم که دم از عشق به طبیعت و حتی تلاش برای حفظ محیط زیست بزنیم باز هم مدرکی برای ثابت کردن این دوستی نداریم. چراکه نابودی زمین به خاطر نگهداری اشتباه از تمامی ابعاد طبیعی آن گواهی است بر دشمنی دیرینه‎ی انسان با زمین!

در این بین تلاش هایی هم وجود داشته که در جهت نفع رسانی به طبیعت و حفظ منابع طبیعی زمین صورت گرفته که اگرچه بسیار کم است اما باید آنها را به فال نیک گرفت. یکی از مواردی که در این راستا مثمر ثمر بوده است پدیده بازیافت است! درواقع یک ایده کارآمد و صحیح برای استفاده دوباره از زباله‏ها، که البته به گونه‎ای هدیه انسان به طبیعت و زمین می باشد. در این گزارش سعی شده است درباره نمایشگاه تجهیزات بازیافت در دنیا صحبت به میان آید. نمایشگاهی که علاوه بر بعد تجاری که دارد و به عنوان بزرگترین نمایشگاه بازیافت در جهان شناخته شده است. بعد فرهنگی آن بیشتر مد نظر می باشد. اینکه این نمایشگاه درواقع به همه مردم دنیا این موضوع را می خواهد برساند که زمین خانه اول و آخر انسان است، و اگر دیر بجنبیم زمین دیگر جای قشنگی برای زندگی نیست.

در ابتدای مطلب تاریخچه ای از سیستم تفکیک زباله می خواهیم داشته باشیم. سال ۱۹۹۰میلادی تاکنون کشور آلمان با ابداع سیستم تلکفک زباله در محل (منزل، کارخانه، هتل و…) استفاده مالی از زباله را شروع کرد. و به گونه ای این موضوع را دنبال کرد که الان جزو کشورهای پیشرونده در صنعت بازیافت می باشد. به طور میانگین تمامی خانه ها و مجتمع های مسکونی و حتی اداری زباله هایشان را به طور تفکیک شده و در سطل های زباله ای که با رنگ های مختلف می باشد جمع آوری می کنند. این طرح هر روز در دنیا گسترده تر می شود. به طوری که در کشور ما نیز این طرح به طور جدی اجرا می شود، اینکه زباله های خشک و تر در سطل های مخصوص به خود آن ریخته شود.

ادامه دارد….