Untitled4

بازار مس جهان در چهار ماهه نخست ۲۰۱۷ با ۸۰ هزار تن مازاد عرضه روبرو بوده است

به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، گروه مطالعات بین المللی مس برآورد کرد که مصرف ظاهری مس پالایش یافته جهان حدود ۳ درصد در چهار ماهه نخست تنزل یافته است، و داده های مقدماتی نشان می دهد که مصرف جهانی، به غیر از چین، ممکن است رشدی اندک در حد نیم درصد داشته است. با وجود این، هر گونه رشد نمی توانسته کاهش ۷ درصدی در تقاضای ظاهری چین را جبران کند. تقاضای ظاهری چین(به استثناء تغییرات در ذخائر انباری گزارش نشده) علی رغم ۶٫۵ درصد افزایش در تولید مس پالایش یافته تنزل یافت، و واردات خالص مس پالایش یافته با کاهشی ۳۶ درصدی روبرو شد.
در میان دیگر کشورهای مصرف کننده عمده مس، مصرف در هندوستان، ژاپن، و تایوان افزایش یافت اما در ایالات متحده و آلمان با کاهش روبرو بود. بر مبنایی محلی، برآورد می شود که مصرف در تمام مناطق کاهش داشته، که این کاهش شامل ۲ درصد در آفریقا، ۳ درصد در آسیا(اگر چین در نظر گرفته نشود مصرف آسیا ۷ درصد رشد داشته)، ۱ درصد در کشورهای آمریکایی و ۶ درصد در اروپا می شود. گروه مطالعات بین المللی مس برآورد کرد که تولید معدنی مس جهان حدود ۳٫۵ درصد در چهار ماهه نخست سال ۲۰۱۷ کاهش یافته، و میزان کاهش تولید کنسانتره در همین دوره تا ۳ درصد و اس ایکس/ ای دبلیو تا ۵ درصد بوده است. افت تولید معدنی مس جهان عمدتاً به علت کاهش ۱۲ درصدی در تولید شیلی، بزرگترین کشور تولید کننده مس جهان، تحت تأثیر منفی اعتصاب در معدن اسکوندیدا و تنزل بازده در معادن کودلکو، رخ داده است. علاوه بر این، کاهش ۱۹ درصدی در تولید کنسانتره کانادا و ۲۲ درصدی در مغولستان، عمدتاً در اثر پایین آمدن عیار سنگهای استخراجی ، نیز بر تولید جهانی تأثیر داشته، در حالیکه افت ۱۴ درصدی تولید کنسانتره در اندونزی به خاطر ممنوعیت موقت صادرات کنسانتره روی داد که در ژانویه آغاز شد و در آوریل پایان یافت. با وجود این، این گروه مطالعاتی خاطر نشان ساخت که بخشی از این کاهش کلی تولید با رشد ۱۳ درصدی در تولید کنسانتره و اس ایکس/ای دبلیوی مکزیک و ۷ درصدی در تولید کنسانتره پرو جبران شد، چرا که هر دو کشور از ظرفیت های توسعه یافته یا جدیدی بهره می بردند که در دوره مشابه سال گذشته در دسترس آنها نبود. بر مبنایی منطقه ای، تولید ۴ درصد در اروپا(شامل روسیه) و ۷ درصد در اقیانوسیه رشد داشت، اما ۶ درصد در کشورهای آمریکایی، ۱٫۵ درصد در آسیا و ۴ درصد در آفریقا کاهش یافت.

برآورد می شود که تولید مس پالایش یافته جهانی در چهار ماهه نخست ۲۰۱۷ تغییری نداشته است، اما تولید اولیه(الکترولیتی و الکترووینینگ) با ۲ درصد کاهش و تولید ثانویه(از قراضه) ۱۲ درصد افزایش داشته است. بر مبنای متوسط برآوردهای صورت گرفته توسط مشاوران مستقل، ذخائر مهر و موم شده انباری چین در چهار ماهه نخست ۲۰۱۷ نسبت به رقم پایان سال گذشته حدود ۱۴۰ هزار تن رشد داشته است. ذخائر مزبور نسبت به دوره مشابه سال گذشته هم حدود همین رقم بیشتر بوده است. در پایان ژوئن، ذخائر مس تحت کنترل بورس های فلزات مهم به ۶۰۲۸۳۱ تن رسید، که ۶۳۷۵۸ تن(۱۲ درصد) از ذخائر پایان دسامبر ۲۰۱۶ بیشتر بود. در مقایسه با سطوح دسامبر ۲۰۱۶، این ذخائر با کاهشی ۱۱ درصدی در بورس فلزات لندن، رشدی ۲۰ درصدی در بورس پیشفروش شانگهای و افزایشی ۸۳ درصدی در بورس تجاری نیویورک روبرو بوده اند.