شاخص

این سه بانک شاخص ساز

روند کاهشی شاخص کل بورس در معاملات روز سه شنبه متوقف شد و با ۱۸۴واحد رشد به رقم ۷۲ هزار و ۷۹۹ واحد ارتقا یافت. گروه‌های بانکی نقش اصلی را در رشد شاخص کل در معاملات روز گذشته بازی کردند، به طوری که افزایش شاخص کل مدیون رشد نمادهای بانک صادرات ایران، بانک ملت، بانک پاسارگاد و پالایش نفت بندرعباس بود.

تنها شاخص منفی دیروز در بازار سهام، شاخص بازار دوم بود که ۴۵۲ واحد افت کرد. روز گذشته بعد از وعده‌های پی‌در‌پی بانک مرکزی سرانجام سود سپرده‌های بانکی تا ۱۵ درصد کاهش یافت و با این اقدام انتظارات افرادی که معتقد بودند این اقدام می‌تواند سرمایه‌های بیشتری را روانه بورس اوراق بهادار تهران کند به سر رسید. آن هم در شرایطی که شاخص کل بورس در هفته‌های اخیر کاهش قابل توجهی یافته و از کانال ۷۶ هزار به کانال ۷۲ هزار واحدی افت کرده است.

درباره راه‌های برون رفت از این وضعیت و بهبود شاخص کل بورس، کاهش سود بانکی می‌تواند امیدواری را به بازار سهام تزریق کرد و جذابیت سرمایه‌گذاری در بورس را افزایش دهد.

تحرک دوباره حقوقی‌ها

روز گذشته بازار سهام همپای بازارگردان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاهد حضور حقوقی‌ها در طرف تقاضا بود. اقبال برای خرید سهام ارزان‌ شده با انگیزه حمایت از بازار سهام در حالی به بازار اندکی شادابی داد که هنوز حجم معاملات بورس چنگی به دل نمی‌زند. در این میان خودرویی‌ها همچنان با افزایش تقاضای سهام با وجود حضور فروشندگان سهام روبه‌رو هستند. روز گذشته بانک ملت در حالی با انبوه تقاضا مواجه شد که در پایان معاملات، این شرکت با صف خرید بیش از ۲۰میلیون سهمی مواجه بود. در بانک ملت شنیده می‌شود برای تسویه مطالبات با کارخانه آزمایش بنا است نیمی از زمین‌های این شرکت به تملک بانک ملت درآید. به طور کلی دیروز بازار سهام بازاری پرتحرک و متعادل بود که با افزایش تقاضا از سوی سهامداران عمده حقوقی و بازارگردان‌ها توانست بازار سهام را جان دوباره‌ای بخشد.

۷درصد افت در یک ماه

شاخص کل فرابورس ایران (آیفکس) در سومین ماه امسال با ۷ درصد افت روبه‌رو شد و ۶۱ واحد کاهش یافت. نگاهی به کارنامه فرابورس ایران در سومین ماه معاملاتی امسال نشان می‌دهد در این مدت تعداد ۱۰هزار و ۲۷۰میلیون ورقه بهادار در ۷۵۴هزار نوبت به ارزش ۳۷هزار و ۱۳۹میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خریدوفروش شده است که به ترتیب نشان از رشد ۳۲، ۴۸ و ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

همچنین بازار اول فرابورس در ماهی که گذشت تغییر مالکیت ۱۳۸۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۸۰۶میلیارد ریال و بازار دوم مبادله ۱۹۸۹میلیون ورقه بهادار به ارزش ۹هزار و ۵۹۸میلیارد ریال را به خود دیدند که این ارقام به ترتیب بیانگر رشد ۱۱۹و ۵۶ درصدی حجم و ارزش معاملات در بازار اول و افزایش ۱۳ و ۵۶درصدی حجم و ارزش معاملات بازار دوم در مقایسه با خرداد سال ۹۴ است.

در سومین ماه امسال طی ۲۱ روز معاملاتی هر روز به طور میانگین ۴۸۹میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و ۷۶۹میلیارد ریال معامله شده است و شاخص فرابورس ایران (آیفکس) نیز با افت ۶۱واحدی و کاهش ۷ درصدی، در پایان این ماه در کانال ۷۵۸واحد ایستاد. همچنین در بازار ابزارهای نوین مالی تعداد ۱۵۳ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۶هزار و ۱۲ میلیارد ریال معامله شده که از رشد ۴۸۹ و ۲۱درصدی حجم و ارزش معاملات این بازار در خرداد امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت می‌کند.

افزون بر این؛ بالغ بر ۱۴ میلیون ورقه صکوک به ارزش ۱۳۸۴۳ میلیارد ریال، ۱۳۸ میلیون صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش ۱۱۴۸میلیارد ریال و یک میلیون و ۲۱هزار ورقه تسه به ارزش ۱۰۲۱میلیارد ریال در ماه گذشته در این بازار مورد معامله قرار گرفته است. از سوی دیگر بررسی ارزش معاملات خرد بازار سهام (اول، دوم و پایه) به تفکیک گروه‌های صنعت نشان می‌دهد در خردادماه گذشته گروه فلزات اساسی صدرنشین صنایع فرابورسی با بیشترین ارزش معاملات سهام به میزان یک هزار و ۷۸۹میلیارد ریال بوده است و این رقم ۱۹ درصد از ارزش کل معاملات سهام در سه بازار اول، دوم و پایه را نشان می‌دهد.

همچنین گروه‌های عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم و حمل‌و‌نقل، انباری‌داری و ارتباطات به ترتیب با ۱۵ و ۱۲ درصد از ارزش کل معاملات سهام در این سه بازار، در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. عرضه اولیه سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری مسکن الوند (۱۰ درصد)، حمل‌و‌نقل ریلی پارسیان (۵ درصد)، مدیریت انرژی امید تابان هور (۱۰ درصد) و سرمایه‌گذاری توسعه گوهران امید (۵ درصد) هم از رویدادهای مهم بازارهای فرابورس ایران در خردادماه امسال هستند.